Vajon példátlan baloldali fordulat vagy egy "Trumpszerű" karakter vár Kolumbiára?
A baloldal ezidáig jórészt kimaradt a politikaalakítás folyamatából Kolumbiában. Az országot messze elkerülte a 2000-es évek eleji baloldali hullám (pink-tide) is, mely a venezuelai Hugo Chávez hatalomra jutását követően söpört végig Latin-Amerikán. Most azonban egy újabb baloldali fordulatnak lehetünk tanúi a dél-amerikai régióban, melyet a mexikói elnök, Manuel López Obrador 2018-as győzelme indított, majd követte az argentin, bolíviai, perui és chilei (sőt hamarosan várhatóan a brazil) elnökök diadala.
Petro esetleges győzelme nemcsak a régió sajátos baloldali politikai paradigmaváltását tükrözné, hanem a jelenlegi establishment kudarcát.
De a motivációk, amiért az emberek Petrora szavaznak, javarészt ugyanazok, amiért Hernandezre. Mindkét esetben az emberek gyökeres változást akarnak látni, jobb életre vágynak.
Az esélyek rendkívül szorosak, a kampánynak gyakorlatilag vége. Az utolsó mérések hibahatáron belül szinte egyenlőre mérik a két jelölt esélyeit; az Invomer például Hernandez egyetlen százaléknyi vezetését jósolja.
A kormánypártiak ugyanis „petrofóbiajuk” miatt inkább Hernandezt támogatják a második fordulón,
így a TikTok király Gutiérrez szavazatait is bezsákmányolhatja. Hogy vajon az érzelmek, amiket a jelöltek a kolumbiaiakban felébreszt, az irracionális fóbia vagy legitim politikai ellenállás, az kérdéses, de Petro esetében senki sem hagyhatja figyelmen kívül, hogy elérte, hogy a baloldal mára domináns része a kolumbiai politikai diskurzusnak, ami olyasmi, ami ezidáig nem volt tapasztalható az andoki országban.
Az első fordulóban tapasztalt 55 százalékos választási kedvet előreláthatóan meghaladja a második forduló részvételi aránya. A megkérdezettek 76 százaléka tervez az urnákhoz járulni, 10 százalékuk bizonytalan, és
a kolumbiaiaknak mindössze a 13 százaléka zárkózik el biztosan a szavazástól.
Arra is lehet akár számítani, hogy a választópolgárok üres szavazatokkal tiltakoznak. A politikailag túlfűtött légkörben a mai szavazás végeredményeit egyik alulmaradt félnek sem lesz könnyű elfogadni, szoros eredmények esetén pedig akár erőszakos megmozdulásokra is lehet számítani.
Kiváltképp a baloldali indulatot lehet érezni a levegőben.
Tekintettel arra, hogy a márciusi törvényhozási választások legnagyobb nyertese a baloldali Történelmi Paktum (Pacto Histórico) koalíció volt, Petro győzelme esetén arra kell számítani, hogy erős koalíciós háttere lesz a Kongresszusban. Amennyiben Hernandez jutna hatalomra, továbbra is kérdéses, hogy milyen politikai programmal kezdi meg adminisztrációját, de tény, hogy a bizonytalansági faktor mind a két jelölt esetében nagyon magas.
Kolumbia az Egyesült Államok első számú szövetségese a térségben,
mint stratégiai, biztonsági, kábítószer-ellenes, politikai és kereskedelmi partner. Most azonban a június 18-ei, vasárnapi elnökválasztás aggodalomra adhat okot, bizonytalan ugyanis, hogy a Bogota-Washington együttműködés – amely mindkét országban többszöri adminisztrációváltáson át tartott – fennmarad-e, vagy hanyatlásnak indul.
Bármelyik jelölt nyerjen ma, egy mélyen megosztott nemzetet fog örökölni, amely lankadatlan küzd a szegénységgel, egyenlőtlenséggel, inflációval, valamint a baloldali gerillák, kartellek és az állam közötti véres háború örökségével, és a COVID-19 világjárvány pusztításának árnyékában kétségbeesetten követeli a változásokat és reformokat. Ami nem kétséges, az a változás.
A szerző a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kutatója.
Kép: A baloldal jelöltje Gostavo Petro (J) és "mini Trumpnak" kikiáltott Rodolfo Hernandez (B) Raul ARBOLEDA / AFP